ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بیاد اور

ایجاد حساب کاربری

کادرهایی که ستاره دارد (*) باید تکمیل شوند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

روز خوب براي حمل و نقل برون شهري: يارانه ها مي تواند در كشور تحول ايجاد كند

 • Posted on:  %ب ظ، %11 %562 %1394 ساعت %12:%اسفند
 • نوشته شده توسط 
  • وزير نفت با اشاره به اين كه پرداخت يارانه در صورت صرفه جويي مصرف سوخت به سرمايه گذاران سبب توسعه كشور مي شود، گفت: با يارانه ها مي توان در كشور تحول ايجاد كرد.
   به گزارش خبرنگار شانا، بيژن زنگنه عصر امروز (سه شنبه، ۱۱  اسفند ماه) در آيين امضاي تفاهمنامه طرح نوسازي ۶۵ هزار كاميون و كشنده فرسوده ميان وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازي با تبريك حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري به وجود بندي در سياستهاي اقتصاد مقاومتي مبني بر استفاده از ظرفيت يارانه ها براي توسعه كشور اشاره كرد و گفت: طرحهاي بند «ق» بودجه سال ۹۳ يا ماده ۱۲ قانون رفع موانع توليد بهترين بندي است كه براي هدفمندي يارانه ها عمل مي شود.
   وي با بيان اين كه مابه التفاوت قيمت سوخت داخلي و بين المللي در سال ۹۲، سالانه ۷۰ ميليارد دلار بود، افزود: با محاسبه قيمتهاي كنوني اين رقم سالانه به ۳۵ ميليارد دلار مي رسد كه از اين رقم مي توان براي توسعه كشور در صورت تحقق صرفه جويي استفاده كرد.
   وزير نفت با اشاره به اين كه برنامه ريزي وزارت نفت در سال ۹۲ به منظور بهينه سازي مصرف سوخت تكميل و در بودجه سال ۹۳ تصويب و امسال به عنوان ماده ۱۲ قانون رفع موانع توليد دائمي شد، اظهار كرد: در اين طرحها، آغاز كار با سرمايه گذاران است كه با لغو تحريمها نيز با امكان فاينانس اين طرحها تسريع مي شود.
   به گفته وي، نوسازي ۶۵ هزار كاميون و كشنده فرسوده، جايگزيني ۱۴۰ هزار تاكسي فرسوده با تاكسيهاي پايه گازسوز، ۱۷ هزار اتوبوس درون شهري، نوسازي حمل و نقل ريلي، برقدار كردن چاههاي آب كشاورزي و ارتقاي ۶۰۰ هزار موتورخانه موجود در كشور از ديگر طرحهاي بهينه سازي مصرف سوخت هستند.
   زنگنه با اشاره به اين كه در مجموع ۲۲ ميليارد دلار طرح بهينه سازي در شوراي اقتصاد تصويب شد، تصريح كرد: برخي طرحها نيز مانند توسعه متروي كلانشهرها نيز در شوراي اقتصاد در حال تصويب هستند كه در اين طرح نيز به ازاي مسافري كه از مترو استفاده مي كند، صرفه جويي صورت مي گيرد و دولت بازپرداخت آن را به سرمايه گذاران پرداخت مي كند.

   طرحهاي بهينه سازي مصرف سوخت تقاضا را تحريك مي كند
   وزير نفت با بيان اين كه بازپرداختها در همه طرحهاي بهينه سازي مصرف سوخت براساس صرفه جويي صورت مي گيرد، گفت: با يارانه ها مي توان در كشور تحول ايجاد كرد و تقاضا را تحريك كرد و وزارت نفت با اين طرحها و با پرداخت يارانه تقاضا را تحريك مي كند و اقتصاد را براي سرمايه گذاران بهبود مي بخشيم.
   وي با اشاره به اين كه تحريك تقاضا در كشور سبب ايجاد اشتغالزايي مي شود، ادامه داد: اجراي طرحهاي ماده ۱۲ قانون رفع موانع توليد، صرفه جويي مصرف سوخت، كاهش شدت انرژي و بهبود محيط زيست را به دنبال دارند.
   زنگنه با بيان اين كه سيستم حمل و نقل در كشور، هنوز يك سيستم بدوي است، گفت: حمل و نقل در همه صنايع كشور كاربرد دارد بنابراين نوسازي سيستم حمل و نقل نقشي بسزا در اقتصاد كشور دارد.
   وزير نفت يادآور شد: اميدواريم طرحهاي ديگر بهينه سازي مصرف سوخت نيز در آينده اي نزديك به نتيجه و به مرحله امضاي قرارداد برسند.
   وي با اشاره به اين كه ركن مهم طرح نوسازي كاميونها وزارت صنعت، معدن و تجارت است، تصريح كرد: اين وزارتخانه با همكاري با توليدكنندگان كاميونها، فاينانسها و ليزينگ مي تواند كار را به خوبي پيش ببرد.
   زنگنه ركن همكار وزارت نفت را در بهينه سازي مصرف سوخت، سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي عنوان كرد و گفت: نقش بارنامه و جي پي اس در اجرايي شدن طرح نوسازي كاميونها بسيار مهم است زيرا بازپرداخت به سرمايه گذاران با توجه به بارنامه و حمل بار صورت مي گيرد.
    
   صرفه جويي ۷ ميليارد ليتري
   وزير نفت با اشاره به حمايت وزارت نفت به عنوان جزيي از دولت از طرح نوسازي كاميونها نه به دليل صرفه جويي سوخت بلكه به دليل اجراي سياست اقتصاد مقاومتي افزود: در اين طرحها هيچ هزينه اي نبايد صورت گيرد و تنها با پولي كه هدر مي رود اين طرحها پيش مي رود.
   وي با بيان اين كه در طرح نوسازي ۶۵ هزار كاميون در مجموع ۲,۷ ميليارد دلار به سرمايه گذاران پرداخت مي شود، اظهار كرد: در ۵ سال نخست اجراي اين طرح ۹۵ ميليون تن و در ۱۰ سال، ۱۹۴ ميليون تن كاهش گازگلخانه اي را شاهد خواهيم بود.
   زنگنه ادامه داد: براساس برآوردها در ۵ سال نخست طرح نوسازي كاميونها نيز هفت ميليارد ليتر صرفه جويي سوخت صورت مي گيرد.
   وزير نفت گفت: اميدواريم سال آينده طرح مشترك تغيير نحوه تحويل سوخت براساس پيمايش در كاميونهاي برون شهري كامل شود.
خواندن 2380 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %14 %694 %1394 ساعت %15:%اسفند

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.